„O niepłodności bez napięć” konferencja Fundacji MRM

7 grudnia, 2021

Program dla Par, mający na stałe wpisać się w działania Fundacji oraz kampania społeczna „Wspólny język” to dwa projekty zainaugurowane przez Fundację MRM na konferencji prasowej. Odbyła się ona 7 grudnia 2021, w warszawskiej Elektrowni Powiśle.

Od 2016 roku sytuacja par starających się o dziecko drastycznie się pogarsza i dlatego chcemy im pomóc. Nowy rok rozpoczynamy nowymi inicjatywami – rozpoczęła wydarzenie Małgorzata Rozenek-Majdan, Prezeska Fundacji MRM.

Od 7 do 31 grudnia pary, które chciałyby się starać się o dofinansowanie procedur medycznych mogą zgłosić się do Programu dla Par. To inicjatywa Fundacji, która ma propagować i wyrównywać dostęp do specjalistycznych procedur medycznych i leczenia. Opiekę nad programem objęły najlepsze kliniki z całej Polski: OVIKlinika Warszawa, Novum Warszawa, Gameta Gdynia, Łódź, Katowice i Bydgoszcz oraz GynCentrum Katowice, Kraków, Bielsko-Biała, Częstochowa.

Dwa typy pacjentów

Fundacja MRM powstała tuż przed pierwszym lockdownem. Od tamtej pory zgłaszali się do niej pacjenci z dwoma głównymi potrzebami: realnego wsparcia w finansowaniu procedur medycznych oraz ci, którzy mają problem z komunikacją i po prostu – nie wiedzą jak o problemach z płodnością rozmawiać.

Odpowiedzią na to wyzwanie jest zainaugurowana kampania społeczna „Wspólny język”.

Stworzenie platformy, w której będziemy mogli w komfortowy sposób rozmawiać o trudnych tematach, a co za tym idzie – łamać społeczne tabu to również priorytet naszych działań – podkreśla Małgorzata Rozenek-Majdan.

Kwestia posiadania lub nieposiadania dzieci sama w sobie jest drażliwym  tematem. A jednocześnie – nader często poruszanym podczas spotkań  towarzyskich, rodzinnych i w sferze publicznej. Naukowy język, jakim opisuje się przypadłości związane z niepłodnością również nie pomaga.  Czy musi tak być? Wierzymy, że wszystkie strony dialogu mogą spotkać się w bezpiecznej przestrzeni i znaleźć wspólny język. Porozumieć się w życzliwej i bezpiecznej atmosferze – dodaje Joanna Kowalska-Cherek, Prezeska N42, agencji odpowiedzialnej za działania komunikacyjne.

W ramach kampanii powstał słownik, poradnik dla osób, które potrzebują wsparcia w komunikowaniu problemów, lista rekomendowanych klinik oraz planowane są szerokie działania z mediami.

Niepłodność to nie bezpłodność

W diagnozowaniu problemów z płodnością kluczowa jest decyzja o wyborze kliniki i lekarza specjalisty – zgodnie podkreślili eksperci, biorący udział w panelu dyskusyjnym. W przypadku leczenia problemów z płodnością kluczową rolę gra czas, który w każdym przypadku działa na niekorzyść pary. Fundacja stworzyła listę rekomendowanych klinik, w których pacjenci mogą liczyć na profesjonalny, rzetelny proces medyczny, odpowiadający ich przypadkowi.

Jesteśmy w momencie, w którym nie ma się czego wstydzić, a trzeba rozmawiać. Bo już niedługo przed nami sytuacja, w której znaczny odsetek społeczeństwa, chcący posiadać potomstwo będzie korzystał z dobrodziejstwa medycyny wspomagającej rozród – podsumowuje Małgorzata Rozenek-Majdan.

Goście konferencji:

 • Dr n. med. Grzegorz Południewski, Prezes Kliniki Gameta w Warszawie, specjalista ginekolog – położnik
 • Dr n. med. Monika Łukasiewicz specjalista ginekolog-położnik, specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, seksuolog z Kliniki Novum
 • Dr n. biol. Wojciech Sierka, Kierownik Laboratorium IVF Gyncentrum, Starszy Embriolog Kliniczny ESHRE.
 • Prof. dr hab. n. med. Piotr Laudański – specjalista z położnictwa i ginekologii oraz
  z perinatologii oraz endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości,
  współwłaściciel OVIklinika
 • Adriana Mrówczyńska, Finance Business Manager w NatWest
 • Joanna Kowalska-Cherek, ekspertka komunikacji, Prezeska Zarządu N42
 • Renata Kim, Szefowa Działu Społeczeństwo Newsweek Polska

Tematy poruszone w trakcie panelu eksperckiego:

 • Niepłodność to nie bezpłodność – o zasadniczej różnicy medycznie i językowo.
 • Leczenie niepłodności to nie tylko in vitro, czyli dyskusja o innych dostępnych metodach leczenia.
 • Badania genetyczne jako część procesu in vitro – jak zwiększają szanse na zdrową ciążę
  i dziecko?
 • Z czym mierzą się pary w procesie leczenia niepłodności? Dyskusja z lekarzem prowadzącym o tym, jak ważne jest wsparcie psychologiczne i bliskość.
 • Jak korporacje mogą wspierać dzietność?

Partnerzy Konferencji: Elektrownia Powiśle, White Real Estate

Patronat Medialny: kobieta.pl