Jak sektor prywatny może wesprzeć swoich pracowników w leczeniu niepłodności z wykorzystaniem Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?

W czerwcu 2016 roku, po niemal 3 latach, zakończono rządowy Program refundacji In Vitro. Przez ten czas procedurę pozaustrojowego zapłodnienia przeszło 17 tysięcy par. To dużo więcej niż zakładano.

Tak duże zainteresowanie przełożyło się znacznie na wzrost świadomości, że niepłodność to choroba, jak każda inna – trzeba ją leczyć, a nie się jej wstydzić. To wtedy wiele par zyskało nadzieję, że marzenia o dziecku mają szanse być spełnione, którą utraciły wraz z decyzją o zakończeniu projektu.

Mimo iż wiele samorządów przeznaczyło i wciąż przeznacza fundusze miejskie na programy refundacji procedury In Vitro oraz leczenia, to wciąż za mało.

Rola sektora prywatnego

Sektor prywatny również może wesprzeć swoich pracowników w leczeniu niepłodności wykorzystując fundusze z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Fundusz Socjalny jest obowiązkowy dla wszystkich pracodawców z jednostek budżetowych i samorządowych (bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników) oraz pozostałych organizacji, którzy na dzień 1 stycznia danego roku zatrudniają min. 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

Jako pierwsza prywatna firma w Polsce program dofinansowania procedury In Vitro z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych wdrożyła NatWest Group Poland. Przez pierwsze parę miesięcy od uruchomienia programu ze wsparcia skorzystało kilkunastu pracowników. To bardzo innowacyjne podejście ze strony biznesu działa i stanowi niezwykłe wsparcie ze strony pracodawcy.

Na czym polega program in-vitro w firmie NatWest Group Poland?

NatWest Group Poland udziela swoim pracownikom bezzwrotnego wsparcia w finansowaniu procedury in-vitro w kwocie do 6000 zł. Aby otrzymać pomoc, należy:

  • Posiadać udokumentowane wcześniejsze niepowodzenie w staraniu się o dziecko;
  • Potwierdzenie odmowy wniosku z prośbą o dofinansowanie procedury in-vitro przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, który w pierwszej kolejności udziela dofinansowania metody in-vitro
  • Kobieta musi mieć 25-40 lat

To bardzo ważny krok, w kierunku wsparcia pracowników w potrzebie leczenia niepłodności zapoczątkowany przez firmę NatWest Group Poland.

Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości i wdrożenia podobnej procedury w Waszych firmach. Chętnie pomożemy odpowiedzieć na wszelkie pytania lub opowiemy o całym procesie.

Wraz z NetWest Group Poland jesteśmy do dyspozycji w razie jakichkolwiek pytań i mamy nadzieję, że kolejne firmy  dołączą do tej inicjatywy.